Zdroj: NBC News

Hrozí srážka ledovce s Jižní Georgií, může zlikvidovat zdejší ekosystém

Slyšeli jste už někdy o ledovci A68a? Pokud ne, tak tady je menší seznámení s tímto ledovcem.

Ledovec A68a je největší plující ledovec na naší planetě. Je opravdu obrovský, má totiž rozlohu něco kolem 4 200 kilometrů čtverečních, což je téměř jako dvojnásobek plochy Lucemburska.

O tomto ledovci ale nepíšeme jen tak. Hrozí totiž jeho srážka s Jižní Georgií, což je ostrov spadající pod Velkou Británii. Tento ostrov je o něco menší, než zmiňovaný ledovec.

Každopádně srážka jako taková by nijak zásadní a závažná nebyla. Jenže pokud ke srážce doopravdy dojde, bude to znamenat zásadní problém pro živočichy, kteří na pevnině žijí. Cestu za potravou, za kterou chodí do moří kolem břehů, jim totiž ledovec přeruší a zvířata zde žijící budou muset kvůli potravě ostrov obcházet. Důsledkem by bylo to, že dospělí jedinci se zpozdí s potravou a tak budou mít mláďata větší šanci na úmrtí kvůli nedostatku potravy.

To ale není vše. Server BBC varuje, že pokud ledovec do ostrova narazí, rozdrtí úplně všechny živočichy, kteří se budou v době srážky nacházet pod vodou. To by mohlo znamenat katastrofu pro zdejší ekosystém pod hladinou vody. Navíc vědec Gerainta Tarlinga říká, že pokud se objekty srazí, je možné, že ledovec se u ostrova “zasekne” a bude zde překážkou až na deset let.

Nyní je ale klidně možné, že ledovec do ostrova nenarazí a nic z toho, co jsme zmínili se nestane. Nyní tedy lze jen doufat, že ke srážce nedojde.