Zdroj: WallpaperBoat

Letošní listopad je nejteplejším měsícem v historii

Evropská klimatická služba Copernicus informovala, že letošní listopad byl nejteplejším měsícem v zaznamenané historii. Teploty měsíců Copernicus monitoruje už od roku 1979 a za celou dobu nenaměřili celkově teplejší měsíc. I když se tyto teploty nevyrovnaly rekorním teplotám naměřeným v roce 2015, celkově byl však nejteplejší právě letošní podzim.

Také se zjistilo, že globální teploty byly vyšší o 0,8 stupně Celsia, než byl průměr z let 1981 až 2010. Paradoxní je, že největší odchylka byla naměřena na Sibiři, v severních zemích Evropy a nad Severním ledovým oceánem, neboli ve studených částech Evropy. Vyšší teploty dále zaznamenaly i Spojené státy, Jižní Amerika, východní Antarktida, jih Afriky a téměř celá Austrálie.

Klimatická služba Copernicus tvrdí, že je zřejmé, že kalendářní rok 2020 bude doposud nejteplejším v historii. Předchozí rekord patřil celosvětově roku 2016. Navíc vysoké teploty naměřené na Sibiři a v Arktidě vedly k obrovskému ztenčení ledových čepiček Země. A nakonec pro zajímavost, Česká republika je v boji proti klimatickým změnám ze všech 27 členských zemí Evropské Unie pátá nejhorší.