Severní vítr na Galapágách podporuje zdejší divokou zvěř

Odborníci ze Southamptonské univerzity odhalili to, jak Galapágské ostrovy podporují přirozenou divočinu, která je naprosto jedinečná. Ta mimochodem inspirovala i evoluční teorii Charlese Darwina. Vědci totiž zjistili, že na podporu zdejšího rozsáhlého ekosystému mají vliv severní větry, u kterých tyto vlivy dříve byly vyloučeny.

I přes to, že na Galapágských ostrovech jsou jen mírné srážky a vegetace, jsou známé jako místo, kde je velmi rozmanitá biodiverzita. Nyní ale vědci již dříve přišli s takovými výsledky, že za tak rozsáhlou biodiverzitu na tomto souostroví může nárůst hladiny oceánu, který podporuje zdejší fytoplankton, který je základem potravinového řetězce. Zdejší Galapágský ekosystém je závislý na takzvaném upwellingu, což jsou vodní termohalinní cirkulace, kdy se chladná voda z hlubin oceánu dostane na jeho povrch. Spolu s ní tato voda z hlubin přináší i živiny, které fytoplankton posilují a dodávají mu energii, díky kterým může žít. Pro fytoplankton je mimo jiné důležité i sluneční záření. Proč tomu tak je se dozvíte v sekci o oceánech, kterou jsme pro vás připravili.

Autoři studie uvedli, že používají realistický model regionálního oceánského oběhu, aby ukázali, že intenzita upwellingu je řízena místními severními větry, které na západ od ostrovů generují vodní víry. Pochopením faktorů, které řídí proces podporující život v oceánech, mohou vědci posoudit, jak může být galapágský ekosystém citlivý nebo odolný proti změně klimatu.

Podle profesora Alberta Naveiry Garabata tato nová znalost toho, kde a jak dochází ke vměšování hlubinných živin do ekosystému Galapágy, pomůže plánům na rozšíření mořské rezervace Galápagos.