Zdroj: WallpaperBoat

Vědci v Africe začali sčítat slony zapomocí satelitů vzdálených 600 km od země

Vědci z univerzity v anglickém Bathu mají novou metodu sčítání slonů - pomocí satelitů. Tato technika odborníkům umožňuje zmapovat denně území o rozloze přes 5 000 kilometrů čtverečních. Veškeré počty počítač k tomu zvládne sám, pomocí předem nastavených algoritmů, které zvířata rozpoznají v nejrůznějších přírodních podmínkách.

„Zadáme tam příklady algoritmu a uvedeme, co je slon a co ne,” řekla stanici BBC Olga Isupová z Univerzity v Bathu. K tomu dodala, že tak mohou stroj naučit rozeznat velmi malé detaily, které by vědci okem přehlédli.

Nejprve se vědci zamířili na oblasti s velkou hustotou těchto zvířat, konkrétně na jihoafrický národní park Addo Elephant. K tomu se v něm nacházejí jak lesy, tak i savany, na kterých mohou vědci otestovat, jak dobře systém funguje.

Vědci řekli, že pokud vše půjde dobře, tento přístup by mohl nahradit ten dosavadní, při kterém se sloni sčítají pomocí letadel. Celý způsob sčítání popsali podrobně na webu Londýnské zoologické společnosti.

Ochranáři budou muset za přístup ke komerčním satelitům a snímkům platit. Na druhou stranu ale věří v to, že takový přístup výrazně zlepší monitorování ohrožených populací chobotnatců především v místech, kde jejich teritoria překračují hranice ostatních států a je tak obtížné získat povolení.

Navíc se odborníci domnívají, že pořízené snímky a fotografie by mohlvyužívat při dopadání pytláků. „Samozřejmě nepotřebujeme nikoho na zemi, což je v době pandemie užitečné,” uvedla Isla Duporgeová, odbornice na ochranu přírody.

Zdroj: iRozhlas.cz