Pomozte Ekosystému

Bez naší pomoci se už příroda nikdy neobnoví tak, jako byla dříve. Chraňme tedy naše okolí a starejme se o to, aby se zde žilo dobře nám i zvířatům.

Zapojte se i vy.

Proč pomáhat

Už dříve jsme se zmiňovali o biologické rozmanitosti, neboli biodiverzitě. Říkali jsme, že díky ní funguje naše planeta tak, jak má. Chtěli bychom se ale také zmínit, proč je tak důležité chránit divokou zvěř, jelikož divoká zvěř hraje v biodiverzitě klíčovou roli.

Amazonský deštný les. V sekci o džunglích a pralesech jsme říkali, proč jsou pro nás deštné lesy tak moc důležité. Nebýt ale dostatečné biologické rozmanitosti, džungle by existovat nemohly. Proč? V džunglích totiž žije obrovský počet druhů zvířat. Každý z nich má v tomto ekosystému svou vlastní roli. Pokud ale jediný živočišný druh v džungli vymře, naruší se tím potravinový řetězec a stane se tak katastrofa. Jde o to, že pokud vymře jeden druh, další přijde o jeho přirozenou potravu, takže vymře také. A takhle to bude pokračovat dál a dál, dokud to nepostihne celou džungli, která bez přirozené divoké zvěře nebude schopna fungovat správně a tak zanikne.

Jak tedy vidíte, je důležité, abychom se k přírodě chovali hezky a pomohli tak naší planetě, aby se zotavila.

5 kroků, kterými pomůžete divoké zvěři

Je zde mnoho možností, jak můžete vy sami pomoct divoké zvěři. My jsme vybrali 5 kroků, které nám přišly nejlepší.

Třiďte a sbírejte odpad - jeden z nejlepších kroků, který můžete sami udělat pro to, aby se ve vašem okolí lépe žilo divoké zvěři je jednou za čas vyrazit do přírody a do ulic a uklidit všechen volně poházený odpad, z trávníků, chodníků nebo odkudkoliv, kde na něj narazíte. Důležité je také poctivé třídění odpadu.

Uzpůsobte vaši zahradu divoké zvěři - toto je ten nejlepší způsob, jak ve vašem okolí rozšířit komunitu divoké zvěře. Stačí udělat úplně jednoduché kroky. Rozmistěte po vaší zahradě misky s čerstvou vodou a ptačí krmítka. Přilákáte tak k vám na zahradu více ptáků. Pokud je to možné, vysaďte na vaší zahradě stromy a spoustu původních květin a keřů. Přilákáte tak motýly, čmeláky a včely, které jsou pro přírodu velmi prospěšné.

Chraňte životní prostředí - je to jeden z nejůčinnějších způsobů, jak pomoct divoké zvěři. Můžete dělat úplně cokoliv. Zapojit se do organizací ve vaší oblasti. Tyto organizace poté obnovují původní lesy a pastviny v okolí a likvidují agresivní rostliny, které ničí jinou vegetaci. Snižte spotřebu spotřebního zboží. Výroba veškeré elektroniky, kuchyňských spotřebičů a ostatního zboží vytváří spoustu odpadu a také znečišťuje ovzduší. Pokud máte nějaké staré předměty, jako knihy, hračky nebo staré nádobí a už pro ně nemáte využití, nevyhazujte je. Darujte tyto předměty na charity.

Přemýšlejte při nákupu - tento bod navazuje na ten předešlý. Každý z nás dělá jednou za čas nákupy potravin, nového mobilního telefonu a spousty jiných věcí. Snažte se nakupovat věci, které jsou vyrobeny z udržitelných zdrojů, jsou efektivní a odolné. Při výběru je dobré hledět na to, aby produkt nebyl vyroben z jednorázového plastu nebo nerecyklovaného papíru.
Nikdy nekupujte výrobky vyrobené z divočiny a exotická zvířata, zvlášťe ta, která byla odchycena v divočině. K ochraně divočiny také přispívá jezení méně masa, hlavně hovězího.

Zajímejte se o ohrožené druhy - zjistěte více o hrozbách, kterým čelí ohrožené druhy divoké zvěře. Dejte vědět také svému okolí o těchto hrozbách. Můžete také navštivovat různé parky nebo různá místa, kde žijí ohrožená zvířata. Dozvíte se tam, proč jsou ohrožená a jakým hrozbám čelí. Přečtěte si také o těch nejohroženějších druzích divokých zvířat v sekci, kterou jsme pro vás připravili.
Zobrazit více