Důvod naší cesty

Zjistěte, co je jedním z hlavních důvodů existence projektu Svoboda Zemi. Není to jen o ochraně lesů a prostředí kolem nás. Hlavní důvod je mnohem větší.

Jaký je náš hlavní cíl?

Zachráníme Amazon

Ať to zní jakkoliv šíleně, náš hlavní cíl je opravdu záchrana části Amazonského deštného lesa, a to konkrétně tu část, která se rozléhá na území Kolumbie. Plocha Amazonského pralesa v Kolumbii sčítá téměř 10% celkové plochy Amazonu, což činí kolem 403 000 kilometrů čtverečních.
Za posledních několik let tento deštný les ale přišel o většinu stromů a tím pádem zde žije mnoho druhů zvířat, která jsou nyní ohrožená a přišla o svůj přirozený domov.

Jak toho chceme docílit? Do budoucna máme v plánu spuštění e-shopu, kde si budete moci koupit nějaký produkt s naším logem a krátkým sloganem, který vytvoříme. Sto procent výdělku, který bychom skrze prodej těchto produktů získali, pošleme na záchranu a obnovu Amazonského deštného lesa v Kolumbii.

Chápan skvrnočelý

Chápan skvrnočelý je druh opičky žijící převážně na území Amazonského deštného lesa v Kolumbii, lze ho nalézt také v sousední Venezueli. Valnou většinu svého času tráví chápani skvrnočelí na stromech a na zem sestoupí jen jednou za čas kvůli pití vody a jezení půdy. Zde je ale velký problém. Jelikož se zde stromy kácí ve velkém kvůli dřevařskému průmyslu, tito primáti přicházejí o jejich přirozený domov a tím pádem i o potravu.
Kvůli lidské činnosti, která je na území Kolumbie vykonávaná, patří tento druh primátů mezi 25 nejohroženějších druhů živočichů na světe. Jejich celosvětový pokles se odhaduje na 80%.

Odborníci se domnívají, že je zde stále dostatečný počet populací chápanů skvrnočelých na to, aby dokázali zajistit přežití druhu na dlouhou dobu. Ovšem jejich budoucnost je nejistá, jelikož jejich přirozená stanoviště ubývají. Odhaduje se, že počet jejich přirozených stanovišť poklesl až o 98%. Tento druh je mimo jiné ohrožen také kvůli pytlačení, v určitých regionech je totiž velmi oblíbenou zvěří. Dále kvůli nelegálním obchodům s divokými zvířaty a jak už jsme zmínili, velký podíl na poklesu chápanů skvrnočelých má deforestace Amazonského pralesa.